Jak se dostat do CERN
By Bumerang
V minulém příspěvku jsem zmínil, že jsem byl vybrán jako Summer Student do CERN. Co to ale znamená a jak je možné se sem dostat? Tak se na to podívejme. Na letní stáž je možné se dostat až třemi způsoby, přičemž prakticky máte pouze dva, protože jeden je nutně eliminován vaším původem.
Summer Student
Hlavním a největším programem je CERN Summer Student Internship, který se dělí na dvě části podle toho, z jakého státu pocházíte. Tzv. Member States, což jsou státy, které jsou přímo zapojené do aktivit CERN a financují jej ze svých státních rozpočtů a tzv. Non-Member States, což je pravý opak. Česká republika je jedním z Member States (Slovensko taktéž). Každý Member State má pak přidělený určitý počet studentů, které sem může vyslat a CERN zaplatí jejich pobyt, výplatu a všechno ostatní. Tento počet se řídí podle toho, kolik daná země přispívá do rozpočtu a na ČR připadají dva studenti. Členské země si ale můžou „připlatit“ další místa – za ČR tato další místa připlácí Akademie věd a většinou jde o dvě až tři místa navíc. Do tohoto programu se můžou přihlásit všichni studenti inženýrství, fyziky a IT. Podrobnější informace se dozvíte na oficiální stránce.
Openlab Summer Student
Dalším programem je CERN Openlab Summer Student Internship, který je pouze pro oblast IT. Není na něm žádný limit pro členské země a nezemě, jednoduše se vyberou nejlepší kandidáti. Celkem nabízí okolo 20 míst. Pokud vás zajímá, jaké je to být takovým vyvoleným, můžete se podívat na blog Hanky, která reprezentuje výkvět českého IT pro letošní rok. Podrobnější informace se zase dozvíte na oficiální stránce.
Oba dva programy se trochu liší, lidé z Openlab mají v rámci programu i nejrůznější lákavé exkurze (Google, ETH Zurich, reaktor v Grenoble…), které jim „obyčejní“ Summer Studenti mohou jen závidět. Na druhou stranu mají pevně danou dobu pobytu na 9 týdnů, přičemž my jsme si mohli vybrat mezi 8 až 13 týdny.
A jinak?
Další možností je, že vám váš pobyt zaplatí univerzita nebo nějaký jiný program. V ČR to není moc běžné, nicméně Akademie věd skrze iniciativu jednoho fyzika proplatila pobyt dvou studentům na 6 týdnů, mimo všechny oficiální programy. Takže když znáte správné lidi, můžete se sem dostat i na dovolenou. Jestli znáte někoho z projektu, může vás „skrze CERN“ pozvat na pár týdnů (běžné na ČVUT FJFI) na „návštěvu“. Pro studenty ještě existují další programy, např. Technical Student v trvání šest měsíců až rok, případně Doctoral Student.
V příštím článku se pak zaměřím na podmínky vašeho kontraktu s CERN.