Diskrétní matematika (IDA) — zhodnocení
By Bumerang
Tento předmět byl velikým překvapením pro všechny. Látka, která se zde probírá, je daleko mimo všechno, s čím jste se doposavad setkali. Samotná látka není těžká, ale je bezpodmínečně nutné naučit se veškerou používanou terminologii – pokud to zvládnete, tak zjistíte, že probírané věci nejsou tak složité a že je vlastně intuitivně znáte — jsou však zapsané neprostupnou formou exaktní matematiky.
Během semestru se konají numerická cvičení, na která se vyplatí chodit — pokud máte dobrého cvičícího — a tou naše Alenka nepochybně byla. Její hezký úsměv a rozkošný měkký ruský přízvuk (pochází z Běloruska) a vynikající znalost matematiky z ní pravděpodobně udělali terč chlípných představ mnohých FIŤáků.
Přednášky
Přednášející doc. RNDr. Martin „Méďa“ Kovár Ph.D. je jednoznačně vědec, což mu ovšem nemůžeme mít za zlé. Jediným problémem je, že vědecká forma výuky toho většině studentů moc nedá. On si je toho však vědom, tudíž jeho nároky na studenta jsou prakticky nulové. Půlsemestrální písemku můžete vesele opsat od člověka, který sedí 7 metrů od vás – prostě to na něj zakřičíte. „Dozorující“ doktorandi, nebo sám Méďa, si z toho nic nedělají a buď ze třídy rovnou odejdou, nebo si celou dobu povídají mezi sebou zády ke studentům. Méďa je své práci naprosto oddaný, tudíž počítejte s tím, že vám zapíše body v půl jedné ráno a o půl hodiny později (5 minut po odeslání mailu) odpoví na váš mail. Také prý rád a automaticky (to pouze 2b) či po „mailové prosbě“ (až 5b) přidává body, ale slyšel jsem i bájné příběhy o přidání 12b. A když ho vidíte, jak se svým výrazem, že by neublížil ani mouše, zaníceně přednáší látku, kterou už jistě přednášel stokrát, musíte si ho oblíbit. I jeho typicky vědecké vtípky vás pobaví, byť jim třeba plně neporozumíte, ale jeho úsměv za to stojí. A nesmíme zapomenout na jeho neuvěřitelně stylovou garderobu — ať už je to pletený svetřík z šatníku vaší mámy v roce ’86, červená mikina s bílýma pumama nebo flanelová košile z téhož roku. Poté vám navíc řekne, že: „Já mám matematiku velice rád, věnuji se jí i ve svém volném čase.“ je myslím jasné, komu budete psát příští přání na Valentýna.
Co se týče zkoušky, lze snadno zvolit brute-force metodu a na povolený A4 papír (kam si můžete napsat cokoliv chcete, nikdo to nekontroloval) si napíšete řešení příkladů z minulých let — a pravděpodobně budete mít plný počet bodů. Ale takovýto přístup vás pravděpodobně dostihne v prvním ročníku Ing. studia a to v předmětu MAT, kde se na látce z IDA staví. Ale to je až za dlouho.
Studentů prospělo: 76,54%