Příprava na zkoušku FCE (FCE) – zhodnocení
By Bumerang
Během Bc. studia na FITu máte za povinnost absolvovat angličtinu BAN4, která by měla odpovídat evropské úrovni B2. Když jsem minulý rok žádal o uznání maturitní zkoušky z angličtiny vyšší úrovně, odpovědná paní na Ústavu jazyků na FEKTu (ten má na starost naše jazykovědné vzdělávání) mi odpověděla jasným fakáčem s tím, že českou maturitu v žádném případě neuznávají. Tento rok se údajně situace změnila, prý uznávají i tu českou. Už předem jsem byl rozhodnutý, že BAN4 (díky jeho pověstné „nekvalitě“) absolvovat nechci.
Naštěstí nám naše fakulta nabízí možnost zapsat si volitelný předmět, který slouží k přípravě na zkoušku FCE. FCE, neboli First Certificate of English je mezinárodně uznávaný certifikát zaštiťovaný univerzitou v Cambridge. Stojí cca 4500CZK, ale co je na tomto kurzu nejlepší – přibližně 50 nejlepším FIT certifikát proplatí v plné výši. Ti ostatní pak mají možnost využít zvýhodněnou cenu ~3000CZK.
Výuka probíhá celý semestr a to v dvouhodinovém bloku každý týden. Co se jeho náplně týče, najdete tu vše co v jiné klasické hodině angličtiny. Vyučuje se podle učebnice FCE Gold Plus, kterou však nemusíte mít v tištěné podobě, ale bohatě stačí mít jí ve formě bitů a nosit si na každou hodinu noťas. První hodinu jsme se představili a jelikož se k tomu nikdo neměl, začal jsem já sám. Po chvíli tak přede všemi ležela otevřená kniha mého fiktivního života. Udělali jsme pár poslechů, načež paní lektorka Jitka Havrlantová usoudila, že poslech nám nedělá problémy (a opravdu nedělal), tudíž už jsme se mu prakticky po zbytek semestru nevěnovali.
Průběh lekcí
Většinu semestru jsme pak absolvovali klasický průběh všech středoškolských angličtin (akorát těch testů bylo o dost méně) – zrychleně jsme procházeli učebnici a dělali jsme cvičení. Je sice pravda, že mi to něco dalo, ale stejně tak dobře jsem si mohl ta cvičení dělat sám doma. Na druhou stranu, alespoň jsem se té angličtině věnoval pravidelně. Dále se na cvičeních mluvilo, byť v mnohem menší míře než jsem očekával. Většinou se diskutovalo v párech na obvyklá témata. Co mi opravdu chybělo, byla nějaká větší moderovaná diskuze na nějaké „silnější“ téma, které by se účastnilo několik lidí. Nic vás neprocvičí v mluvení tak, jako když máte obhajovat své názory před skupinou a bránit se jejich argumentům.
Během semestru se píší dva testy na Use of English, což je klasická část FCE testů. Na základě výsledků těchto testů se pak udělá absolutní pořadí, které rozhodne, kteří certifikátu-chtiví onanisté budou moci smočit za fakultní bakšiš. Na testy jsem se sice chtěl připravovat, abych měl jistotu, ale dopadlo to tak, že jsem si noc před zkouškou udělal pár cvičných testů. Naštěstí mi to vyšlo i s mírnou rezervou, takže jsem nakonec patřil do vysněné skupiny.
Zkouška
Zkouška se konala ve dvou dnech, kdy ve dni prvním byla pouze ústní část, která trvala cirka čtvrt hodinky. Jste zkoušeni po dvojících, já vyfasoval blonďatou dívčinu ze třeťáku, která byla nervózní až na Takešiho hrad. Naštěstí se po chvilce uklidnila a zvládli jsme to dobře. Druhý den (v sobotu) jsem měl části písemné (ukázky) od dvou hodin a ze školy jsem odcházel až dlouho po sedmé. Samotná zkouška mi nepřišla těžká, cvičné testy co jsem potkal na internetech mi přišly obtížnější. Na všechno bylo času tak akorát, takže člověk stačil zodpovědně vyplnit cvičení + jednu kontrolu. Sám jsem se poněkud zasekl na Writing části, kdy jsem svojí esej psal třikrát kompletně od znovu, neb jsem s ní stále nebyl plně spokojen. Celá zkouška se vypracovávala na počítačích, což je jednoznačné pozitivum, protože nikdo nemusí řešit škrabopis či špatné kroužkování odpovědí. Sice bylo třeba trochu trpělivosti při přihlašování do testovací aplikace, ale jinak byla provedena velice pěkně. Dalším bonusem pak bylo to, že jsme se výsledky zkoušky dozvěděli už za dva týdny (člověk opravuje pouze Writing část, ostatní dělá počítač) – při klasickém „ručním“ testování se na výsledky čekalo až 6 týdnů.
Výsledky
Jelikož se vše opravuje v Anglii (místní firma je pouze zprostředkovatelem), byl zadán přesný čas, kdy budou vaše výsledky k dispozici. Na výsledky jsem nebyl nějak nedočkavý, docela jsem si věřil a doufal v zisk Áčka. Áčko je totiž lehce speciální – certifikát FCE je standardně odpovídající úrovni B2, ale pokud zvládnete tuto zkoušku na nejvyšší známku, je vám přiznána úroveň C1. To je velice příjemné. Pak dorazily výsledky a já zkoušku udělal. Měl jsem však radost? Ne, ani v nejmenším, byl jsem (a stále trochu jsem) dost naštvaný. Naštvaný sám na sebe, neboť jsem skončil přesně 1% pod hranicí, od které začínalo Áčko. Tudíž mi mnou vysněná úroveň C1 unikla právě o tenhle vlásek. Nikdy v životě jsem nelitoval jediného procenta více. Takže ano, certifikát o úrovni B2 jsem sice získal, ale bude mi tak akorát připomínat mojí neschopnost překonat hranici „úspěchu“ o pověstný krůček. Takhle si můžu tak maximálně leštit liščí ohon pod vrcholem.
Předmět samotný hodnotím kladně. Na jedné straně průměrná cvičení, na straně druhé excelentní možnost něco vydojit z peněz Evropské Uhnije pro vás osobně. Je skvělé, že FIT nabízí podobné možnosti, ať již ve formě soft skills kurzů či v podobě této. Tento grant však končí příštím semestrem, takže pokud ještě váháte, přestaňte. Další možnost mít certifikát zadarmo již nebude, zůstane pouze možnost zvýhodněné ceny. Předmět samotný je pak jenom za účast, stačí být na 8 cvičeních a zúčastnit se obou testů (nemusíte mít ani bod, pouze účast) – lze ho tedy využít ke kreditovému farmaření (3 kredity).