Síťové aplikace a správa sítí (ISA) – zhodnocení
By Bumerang
Pro mnoho studentů je tento předmět výstupním lístkem z naší fakulty. Přišel mi těžší než obávané IMS. Je to užitečný předmět, protože každý člověk v oboru informačních technologií by měl mít přehled, jak ty sítě a ty internety vlastně fungují. Náročnost tohoto předmětu je tedy na místě. Přednáší skvělý Dr. Matoušek, jehož přednášky byla radost poslouchat. Škoda jen, že byly od sedmé hodiny ranní (ale zase jen dvě hodiny).
Cvičení
Během semestru máte bodovaná cvičení, kde si prakticky vyzkoušíte probírané věci – jeden z úkolů byl, že jste přišli k počítači, na kterém nešel internet. No a vaším úkolem bylo rozchodit připojení k internetu. Konečně úkol ze života. Moje cvičení vedl Ing. Veselý, kterého mohu doporučit – nebyl záludný, rád pomohl a nedělal problémy při rozdávání bodů.
Dále se píše půlsemestrální test, který byl těžký. Otázky byly pro každého unikátní a test se vyplňoval během jednoho cvičení na počítačích, v systému Moodle. Otázky byly například: „Pomocí LDAP dotazu zjistěte, kolik studentů je v prvním ročníku studijního programu MBI?“ LDAP mi nešel, naštěstí informace z /etc/passwd posloužily stejně dobře (řekněme že to je inženýrský přístup – vyřešit problém). Člověk se musel dobře připravit. Během testů se v jedné skupině odehrál malý incident – při odevzdávání výsledků spadl systém Moodle, takže všechny odpovědi byly ztraceny. Dotčení ovšem nemuseli psát test znovu, nýbrž jim byl udělen plný počet bodů. V našem ročníku to vyvolalo spoustu závistivých vášní („Proč oni mají něco zadarmo?“). Každý ať se rozhodne sám, jak moc je to fér, jestli je to optimální řešení nebo co to vlastně je. Mně osobně je to jedno, můj bodový výsledek to nijak neovlivnilo (celkové body se neodvíjejí od pravděpodobnostního rozložení všech dostupných bodů) a dívám se na to tak, že dotyční si vybrali kus svého životního štěstí. I tahle klika k životu patří a upřímně – kdo z nás neměl během studia štěstí? Ať už třeba při vybírání varianty testu, při hodnocení projektu atp.
Zkouška
Zápočet ale díky ne-tak-obtížným cvičením nakonec získala většina studentů. Nicméně to pravé jádro nás teprve čekalo – semestrálka. Známá svojí extrémní náročností, zaměřením na důkladné pochopení všech probraných věcí (i letmo zmíněných) a nekompromisně opravovaná. Stojí za zmínku, že v tomto předmětu byly k dispozici variantní termíny, poprvé na bakaláři. Praxe zcela běžná na jiných školách, na FIT nevídaná. Mně osobně vyhovuje ale současný FIT systém, kdy máme zkoušky pevně dané a nehrozí, že bychom třeba nemohli využít všech termínů či museli dělat několik zkoušek v jeden den (ačkoliv toto se na Ing. prý změní). Několik termínů pak bylo dokonce ústních, což pro mnoho spolužáků byla noční můra – doposud průměrný fiťák ani nemusel umět otevřít tlamu, aby úspěšně absolvoval všechny předměty. O ústním jsem přemýšlel, nicméně první dostupný byl 2. ledna, což jsem s díky zavrhnul (i když minulý rok jsem tehdy psal ISS). Další termín byl pak 3. ledna (jasně, lepší než drátem do socketu).
Hodnocení
Mezi zadáními nebyl veliký obtížnostní skok, nicméně obrovský rozdíl byl mezi opravujícími. Dr. Matoušek a Dr. Ryšavý mají každý z nich naprosto jiná měřítka. Já jsem si tady vybral svojí porci studijního štěstí, kdy mi moje jméno zajistilo přítomnost ve skupině, kterou opravoval Dr. Ryšavý. Sice bych předmět udělal i u druhého opravujícího, takhle jsem ale měl o dva řády lepší známku. ;]
Rozhodně se na tento předmět dobře připravte – ale je pravda, že jeho náročnost je na místě. Doteď si z něj spoustu věcí pamatuji, což je myslím ta nejlepší vizitka, i když se to během semestru tak nemusí zdát.
Studentů prospělo: 82,01%