Zhodnocení prvního semestru
By Bumerang
Many were called, few were chosen.
Původně jsem se rozhodoval mezi dvěma školami – MUNI FI obor Počítačové systémy a zpracování dat a VUT FIT obor Informační technologie (jiný bakalářský tu ani není). Na obě školy mi byla prominuta povinnost absolvovat přijímací zkoušky na základě výsledků z NSZ (Národních srovnávacích zkoušek) – konkrétně OSP R (Test obecných studijních předpokladů – rozšířená verze). Přestože anotace a skladba předmětů zněla lépe na MUNI, především důraz na praktické používání věcí a vidina spousty projektů, kde si probíranou látku procvičím, rozhodla ve prospěch VUT FIT. Dne 24.6.2011 jsem se po zápisu tedy oficiálně stal studentem této školy a při této příležitosti jsem si i poprvé prohlédl areál naší školy. Byl jsem unesen.
Semestr nám začínal 19.9.2011, ale já jsem na koleje dorazil již o týden dříve, abych si stačil zařídit vše potřebné, a hlavně se měl čas trošku „rozkoukat“. Rozhodně to byl dobrý krok, neboť jsem již záhy mohl ochutnat atmosféru života na kolejích. První „vysokoškolské“ týdny probíhaly skvěle – všechno bylo nové, krásné, nikdo po nás nic nechtěl a my se pomalu rozkoukávali (a po nocích chlastali). Ovšem potom postupně nastával obrat.
Plagiátorství
Jedna z prvních věcí, které do vás budou na FITu hučet, je plagiátorství, které tady rozhodně nemíní trpět. Odevzdané projekty se porovnávají nejen s vašimi spolužáky s ročníku, ale i s pracemi studentů z minulých let. Hledá se význačná shoda – například stejný počet středníků, závorek atp. Samozřejmě tento systém není neprůstřelný a průměrně inteligentní student ho dokáže ošulit (pokud si dá tu práci), ale – jednak mu nic nepřinese – druhak nikdy nemáte jistotu, že jste ten systém oblafli. Dejte si pozor na vystavování svých projektů například na pastebin.com před termínem odevzdání – je opravdu snadné je tam najít. Pro každý projekt tak existovalo minimálně 5 variant od různých autorů (ahoj, Hydruš). Stejně tak si dávejte pozor na zapomenuté flashky atp. (Pokud někdo programujete do kroužkového bloku, tak i na něj). Při obvinění z plagiátorství nikdo nebude zkoumat, zda jste autor vy, nebo ten druhý.
Další věc, kterou často uslyšíte, je slovo prestiž. Ještě lépe snad PRESTIŽ. Vedení fakulty se totiž rozhodlo něco udělat s „upadající kvalitou absolventů“ (jak moc, či jestli vůbec, kvalita upadala mi není známo a asi málokomu je) a tak v posledních 2-3 letech zavedlo sérii „opatření. Jedním z nich je například kompletní eliminace testových forem otázky na zkouškách/testech (otázka, u které máte na výběr možnosti). Což sebou, kromě zvýšené náročnosti na pamatování (nestačí látku pouze pochopit a odpověď odvodit, ale často si musíte pamatovat i přesné formulace), to přineslo i další neduh – na opravení zkoušky/testu, které v době testových otázek trvalo pár hodin, si nyní počkáte klidně přes týden. Týden nebudete vědět, jestli jste zkoušku udělali nebo ne – a jestli se máte učit na další. Vítejte v 21. století. Dalším jevem je obecný tlak na to, aby předměty byly náročnější – některé předměty však nepřidávají náročnost tím, že by bylo potřeba více přemýšlet, ale tím, že vám práce do předmětu pouze zabere více času. Sám s oblibou říkám, že náš ročník je první pure prestige, neboť všechna opatření jsou již zavedena a my se s nimi setkáváme již od prvních dnů na škole.
Statistiky
Podaných přihlášek bylo 1289, přijímacích zkoušek se zúčastnilo 999 lidí, přijatých pak bylo celkem 687. Je třeba vzít v potaz, že někdo mohl souběžně nastoupit na dvě školy a potom FITu nechat, nebo se někdo nechal pouze zapsat, aby byl ještě pár měsíců vedený jako student. Odhadněme, že lidí v obou skupinách mohlo být tak 5% z celkového počtu, což nám dává „reálný“ počet nastoupených studentů 652 (zaokrouhleno dolů).
Po tomto semestru nás zbylo 472, což nám říká, že 180 lidí, tzn. 27,61% nesplnilo podmínku pro postup do dalšího semestru (minimálně 13 absolvovaných kreditů).
Všechny předměty pak absolvovalo 231 studentů, tedy 35,42% z původního nástupního počtu. To zase taková výzva není, jak někteří malují.
Nyní již samotné zhodnocení jednotlivých předmětů:
Asemblery
Diskrétní matematika
Teorie obvodů
Úvod do softwarového inženýrství
Základy programování
Zde si můžete stáhnout nejrůznější materiály z tohoto semestru, které mi při studiu pomohly.
Poznámka: Tyto řádky jsem psal těsně po skončení semestru, tj. někdy v lednu 2012. V současné době mám za sebou už další semestr a na některé věci se dívám lehce odlišným pohledem.
Pro snadnější vstup do studia můžete využít i Neoficiálního ultimátního průvodce od Romana Lukse.